Wiadomości

"Za kierownicą myśl... nie tylko za siebie"- z uczniami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

15 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z tej okazji w piątek (13.11.2020) asp. Szymon Porażyński z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy poprowadził dla uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy prelekcję pod hasłem "Za kierownicą myśl... nie tylko za siebie."

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 spotkanie odbyło się w trybie zdalnym. Uczniowie wysłuchali cennych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Odbiorcy prelekcji weszli już w wiek, który pozwala na uzyskiwanie pierwszych uprawnień do kierowania pojazdami, a z informacji przekazanych przez nauczycieli wynika, że zdecydowana większość uczniów "samochodówki" jest bardzo mocno zorientowana na uzyskanie przede wszystkim kategorii B prawa jazdy.

Aby ustrzec młodych ludzi przed złymi decyzjami, gdy już sami zasiądą za kierownicą samochodu, należy przede wszystkim wdrażać działania profilaktyczno-edukacyjne. Dlatego współpracująca z bydgoską komendą szkoła zwróciła się do Policji o poprowadzenie takich zajęć.

Na spotkaniu z policjantem młodzi ludzie zostali zapoznani z danymi obrazującymi wypadkowość i śmiertelność na drogach naszego regionu, ale też całego kraju. Funkcjonariusz przedstawił najczęstsze sytuacje na drodze, które doprowadzają do kolizji i wypadków. Właśnie kwestia zdarzeń drogowych i wiążących się z nimi konsekwencji, zarówno dla sprawców jak i poszkodowanych, została omówiona bardzo szczegółowo.

Nie zabrakło także informacji na temat przepisów, które weszły do ustawy Prawo o ruchu drogowym na przestrzeni ostatnich kilku lat.