Wiadomości

Bezpieczni w ruchu- inauguracja programu dla gimnazjalistów

Data publikacji 24.03.2017

Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy została zaproszona przez Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy do udziału w projekcie "Bezpieczni w ruchu". W ramach projektu w bydgoskiej "samochodówce" powstała pracownia z symulatorami jazdy, gdzie uczniowie ze szkół gimnazjalnych będą mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez policjantów z zakresu ruchu drogowego.

Wczoraj (23.03.2017) r. w Zespole Szkół Samochodowych odbyło się spotkanie inaugurujące projekt "Bezpieczni w ruchu". Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów w zakresie możliwości zdobywania uprawnień, niebezpieczeństw wynikających z udziału w ruchu drogowym, kompetencji niezbędnych do kierowania pojazdem czy widoczności niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Kilka słów aprobaty i uznania na temat założeń i realizacji projektu skierowała do zgromadzonych Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu UM Bydgoszcz Pani Elżbieta Wiewióra.

Wśród zaproszonych przez organizatorów gości był Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy podinsp. Przemysław Mielczarek oraz Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy podinsp. Tomasz Meyze.

Przybyli również na zaproszenie Dyrektorzy szkół gimnazjalnych z terenu Bydgoszczy mieli okazję zapoznać się z zakresem wiedzy, jaki zostanie przekazany uczniom, którzy wezmą udział w zajęciach. Mł. asp. Szymon Porażyński z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy w krótkim wystąpieniu przedstawił zakres materiału, z jakim zapoznają się uczniowie za zajęciach teoretycznych. Realizowane tematy będą dotyczyły m in. 

  • statystyk zdarzeń drogowych i ich skutków na drogach województwa kujawsko-pomorskiego, biorąc pod uwagę okres 3 ostatnich lat, 
  • udziału tzw. Niechronionego Uczestnika Ruchu Drogowego w ogólnej liczbie wypadków na drogach naszego województwa, 
  • bezpiecznego poruszania się pojazdem, który młodzieży gimnazjalnej jest najbliższy, czyli rowerem,
  • aktów prawnych dotyczących ruchu drogowego,
  • kategorii praw jazdy, na które młodzi ludzie mogą zdawać między 14 a 18 rokiem życia,
  • przykładów poważnych naruszeń przepisów drogowych oraz środków, które mogą zostać zastosowane wobec osób nieletnich przez Sąd Rodzinny.

Uroczyste otwarcie pracowni było doskonałą okazją do tego, aby zgromadzeni zobaczyli jak działają symulatory jazdy. Największe wrażenie na uczestnikach zrobił moment, gdy wsiadali do symulatora jazdy w alkogoglach i narkogoglach. Dzięki temu spotkaniu odwiedzili sie w jakie doświadczenie oraz wiedzę nabędą uczniowie, którzy będą uczestniczyć w zajęciach.

Powrót na górę strony