"Narodowe Czytanie" w Fordonie - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

"Narodowe Czytanie" w Fordonie

Data publikacji 07.09.2017

W wielu miastach polski można było posłuchać „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. To za sprawą już VI edycji ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Narodowe Czytanie”. Fragment powieści historycznej przeczytał także funkcjonariusz z fordońskiego komisariatu.

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, by podkreślić jego powszechny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W minioną sobotę (02.09.2017),  w związku z ogólnopolską akcją „Narodowe Czytanie 2017”, w Fordońskiej Synagodze przy ul. Przy Bożnicy, odbyło się spotkanie zorganizowane przez Miłośników Starego Fordonu. Celem spotkania było głośne czytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Tradycją stało się, że w tak szczytnym celu, jakim jest propagowanie najwartościowszych dzieł literatury polskiej, do czytania przystąpili przedstawiciele władz samorządowych, politycy, reprezentacji organizacjo-pozarządowych i inne osoby powszechnie znane z życia publicznego, w tym przedstawiciele Komisariatu Policji Bydgoszcz-Fordon. Fragment „Wesela” odczytała dzielnicowa sierż. sztab. Alicja Wiącek.

Autor: Agata Pamuła ZPSNiP KP Bydgoszcz-Fordon
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski