Wiadomości

O stereotypach, dyskryminacji i uprzedzeniach ze studentami zagranicznymi bydgoskiego UTP

Data publikacji 07.12.2018

W "Mikołajki" bydgoscy policjanci spotkali się z studentami zagranicznymi Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy w ramach działań w zakresie "przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość".

Studenci na początku spotkania zostali obdarowani przez władze uczelni  słodkościami z okazji Mikołajek. Dzięki takim gestom poznają zwyczaje i kulturę polską.

Spotkanie na uczelni poświęcone było tematyce "Stereotypy, dyskryminacja, uprzedzenia - zagrożenia z tym związane". Tematykę tego zagadnienia poprowadziła kom. Anna Frencel Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy do Spraw Ochrony Człowieka. Na Uniwersytecie Technologiczno- Przyrodniczym w Bydgoszczy co roku, w ramach wymiany studenckiej programu "Erasmus +", uczestniczy ponad 150 studentów, głównie z Turcji, ale również Hiszpanii i Włoch. Bydgoscy policjanci podjęli współpracę z władzami uniwersytetu w ramach policyjnych działań w zakresie "PRZECIWDZIAŁANIA PROPAGOWANIU FASZYZMU I INNYCH USTROJÓW TOTALITARNYCH ORAZ PRZESTĘPSTWOM NAWOŁYWANIA DO NIENAWIŚCI NA TLE RÓŻNIC NARODOWOŚCIOWYCH, ETNICZNYCH, RASOWYCH, WYZNANIOWYCH ALBO ZE WZGLĘDU NA BEZWYZNANIOWOŚĆ". W związku ze  zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, który przypada na dzień 10 grudnia spotkanie ze studentami różnych narodowości było okazją do omówienia zagadnienia bezpieczeństwa i przybliżenia prawa polskiego w zakresie tzw. "Przestępstw z nienawiści".

Kom. Anna Frencel podczas spotkania opowiedziała studentom :

  • Jak mogę się czuć bezpiecznie w tym kraju?
  • Co mogą zrobić żeby tak się czuć?
  • Gdzie mogą znaleźć pomoc?
  • Gdzie mogą zadzwonić kiedy czują zagrożenie dla zdrowia lub życia?
  • O czym muszą pamiętać, jeśli będą świadkiem lub staną się ofiarą przestępstwa.

W ramach omawianego tematu policjantka omówiła różnice między uprzedzeniami a dyskryminacją, a przede wszystkim wytłumaczyła, jak akty motywowane uprzedzeniami i nienawiścią nie skierowane przeciwko konkretnej ofierze, nie kwalifikujące się jeszcze jako przestępstwo mogą do niego prowadzić.

W drugiej części spotkania sierż. sztab. Rafał Wohlfeil wraz z Moniką Karską z wydziału prewencji bydgoskiej komendy rozdali studentom ulotki z danymi teleadresowymi komisariatów znajdujących się na terenie Bydgoszczy oraz informacjami w języku angielskim, w jakich sytuacjach i w jaki sposób należy zawiadomić stróżów prawa o przestępstwie. Omówili działanie numeru alarmowego oraz zapoznali studentów z aplikacją "Moja Komenda". Studenci mimo, że nie znają języka polskiego z chęcią ją zainstalowali, następnie wyszukali najbliższy komisariat i dane dzielnicowego rejonu uniwersytetu. Student, któremu udało się najszybciej ustalić informacje otrzymał w nagrodę policyjną maskotkę ,,kujawsko-pomorskiej policji tj. polfinka".

Na koniec spotkania studenci potwierdzili, że zdobyte w spotkaniu informacje przyczyniły się do poprawy  poczucia ich bezpieczeństwa w naszym mieście.

Serdecznie dziękujemy władzom uczelni za podjętą współpracę oraz za  umożliwienie szerzenia wiedzy o bezpieczeństwie wśród studentów. Dziękujemy również Panu Karolowi Kania lektorowi Studium Języków Obcych UTP Bydgoszcz , który podjął  się tłumaczenia tak trudnego i ważnego tematu.

Powrót na górę strony