Wiadomości

Podsumowanie działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” na drogach powiatu bydgoskiego

Data publikacji 01.04.2019

W miniony piątek (29.03.2019) bydgoscy policjanci prowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Jednocześnie uświadamiali tych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili w miniony piątek (29.03.2019)  działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” w ramach działań wojewódzkich. Akcja ta jest organizowana w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale również rowerzystów. Bacznie też przyglądali się "niechronionym uczestnikom", czy nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Podczas działań policjanci ujawnili 38 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami w stosunku do pieszych.

Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez kierujących w stosunku do pieszych są:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub w innych okolicznościach,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się  w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek stosowania odblasków. Pieszy ubrany w ciemny strój, pozbawiony elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów, podczas gdy osoba mająca na sobie widoczne odblaski może zostać zauważona z odległości nawet 150 metrów. Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości, to dodatkowy czas na to, aby właściwe zareagować i uniknąć tragedii.

Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

Autor: podkom. Lidia Kowalska
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska