W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona zwierząt

Informator o nowej ustawie chroniącej zwierzęta – już gotowy!

Na dzisiejszej (20 grudnia 2018 r.) konferencji prasowej w obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego zaprezentowano publikację „Ustawa o ochronie zwierząt – informator prawny dla praktyków”.

Informator został przygotowany w związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości konkursem na opracowanie  dotyczące ustawy z 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny. Zwycięska praca została przygotowana przez adwokat Katarzynę Topczewską reprezentującą Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – VIVA! W trakcie prac nad projektem zmian legislacyjnych Minister Patryk Jaki zapowiedział powstanie praktycznego  informatora o nowej ustawie chroniącej zwierzęta

Nowelizacja przepisów dotyczących ochrony zwierząt, przygotowana pod kierunkiem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego, zwiększyła kary za nieuzasadnione zabijanie zwierząt i za znęcanie się nad nimi. Przyczyną zmian legislacyjnych były sytuacje, w których zbyt często osoby, które bestialsko traktowały zwierzęta, dostawały kary, które w poczuciu społecznym odbiegały od zasady sprawiedliwości. Były to często kary niedotkliwe, w zawieszeniu. Nowe przepisy, dzięki wprowadzeniu katalogu rozwiązań rozszerzających możliwości i instrumenty państwa 
w zakresie ochrony zwierząt,  znacząco poprawiły sytuację zwierząt. Zmiany wyszły naprzeciw zgłaszanym przez wiele lat uwagom organizacji działających na rzecz ochrony praw zwierząt.

- Działania podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuraturę Krajową spowodowały wzrost liczby postępowań zakończonych przez Prokuraturę aktem oskarżenia lub wnioskiem o wyrok skazujący o ponad 21 % (porównując do roku 2017 – red.). To naprawdę jest jakościowa zmiana -  powiedział autor nowego prawa  i pomysłodawca wydania informatora Minister Patryk Jaki.

Informator prawny kierowany jest przede wszystkim do policji, prokuratorów i sędziów, czyli osób odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa. Może być on również pomocnym materiałem szkoleniowym dla innych podmiotów związanych z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości.

Poradnik zawiera:

  • opis zmian w przepisach, które weszły po 19 kwietnia 2018 r.,
  • opis trybów odebrania zwierzęcia,
  • charakterystykę postępowań administracyjnych dotyczących zwierząt,
  • kwestie interwencji właściwych podmiotów w zakresie ochrony zwierząt,
  • informację o udziale organizacji społecznej w postępowaniu sądowym.

Kapituła oceniająca prace złożona z pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Krajowej i przedstawiciela organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony praw zwierząt dokonała wyboru pracy przygotowanej przez adwokat Katarzynę Topczewską, reprezentującą Fundację Viva! Poradnik w sposób jasny przedstawia podstawowe pojęcia i będzie na pewno pomocny dla organów wymiaru sprawiedliwości. To kolejny krok, obok zmian legislacyjnych, na drodze do realizacji celu Ministerstwa Sprawiedliwości, którym jest jak najszersza ochrona zwierząt.

W konferencji oprócz Ministra Patryka Jakiego udział wzięli prezes Fundacji Viva! Cezary Wyszyński i autorka publikacji adwokat Katarzyna Topczewska, którzy zgodnie podkreślili, że inicjatywa powstania poradnika i wprowadzenie zmian legislacyjnych ucieszyła organizacje pozarządowe dbające o dobro zwierząt.

Poradnik zostanie przesłany do jednostek samorządu terytorialnego, prokuratury, policji oraz sądów. Jest również możliwe jego pobranie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Materiały

Ustawa o ochronie zwierząt - informator prawny dla praktyków
ustawa-o-ochronie-zwierzat--informator-prawny-dla-praktykow.pdf 6.50MB

Zdjęcia (9)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.04.2019 13:31 Kamila Jarosławska
Pierwsza publikacja:
09.04.2019 13:31 Kamila Jarosławska
{"register":{"columns":[]}}