„Mikołaj w Mundurze” w Ośrodku Braille’a w Bydgoszczy - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

„Mikołaj w Mundurze” w Ośrodku Braille’a w Bydgoszczy

Data publikacji 07.12.2017

Wczoraj (6.12.2017) w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niedowidzącej im Louisa Braile’a przy ul. Krasińskiego 10 w Bydgoszczy odbyło się uroczyste otwarcie „Miasteczka Bezpiecznego Bohatera”. W uroczystość otwarcia miasteczka wpisuje się cykl corocznych spotkań wychowanków Ośrodka z Policją pt.: „Mikołaj w Mundurze”.

Oficjalna uroczystość otwarcia „Miasteczka Bezpiecznego Bohatera” odbyła się na Auli Ośrodka. Wśród zaproszonych gości w spotkaniu uczestniczył mł. insp. Przemysław Mielczarek - Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy, nadkom. Małgorzata Brola - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz Witold Cieślewicz - Zastępca Przewodniczącego NSZZ Policjantów Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Spotkanie uświetniły  występy artystyczne przygotowane przez wychowanków ośrodka, którzy swój program zaprezentowali po zakończonych przemówieniach  zaproszonych gości.

Na wewnętrznym placu Ośrodka po przecięciu wstęgi i fizycznym otwarciu Miasteczka zarówno najmłodsi jak i dorośli uczestnicy z dużym zainteresowaniem przemieszczali się po przygotowanym miasteczku. Najmłodsi uczestnicy, którzy przybyli na uroczystość z terenu całego kraju mieli za zadnie odnaleźć w miasteczku Mikołaja. Po krótkiej chwili bez trudu odszukali postać w czerwonej czapce z białym pomponem siedzącego na miejscu kierowcy autobusu.

Ku sporemu  zdziwieniu najmłodszych Mikołaj ten miał na sobie policyjny mundur. W rolę „Mikołaja w Mundurze” wzorem ubiegłorocznego spotkania wcielił się mł. asp. Piotr Bajlak z Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście, który czekał na przybyłych gości z koszem pełnym niespodzianek. W koszu znajdowało się połączenie mikołajowej słodyczy z bezpieczeństwem, czyli duża ilość cukierków oraz odblaski. Największym zainteresowaniem cieszył się właśnie autobus „Mikołaja”, który był wręcz oblegany zarówno przez dzieci jaki dorosłych, którzy ustawiali się w długiej kolejce do wejścia.

W czasie tego mikołajkowego spotkania w „Miasteczku Bezpiecznego Bohatera”, które jest wycinkiem rzeczywistej przestrzeni miejskiej, można było zobaczyć prawdziwy autobus, który niewidomi i słabo widzący mogli „zmierzyć” poprzez dotyk i wyobrazić sobie jego rzeczywiste rozmiary. Rzeczywistych rozmiarów przystanek autobusowy, przejście dla pieszych, wielofunkcyjny domek, który może spełnić rolę każdego wręcz pomieszczenia jakie w danej, zaaranżowanej sytuacji będzie potrzebne do przeprowadzenia zajęć. Uczestnicy korzystali i sprawdzali sygnalizację świetlną zainstalowaną przy przejściu dla pieszych oraz dotykali różnych faktur na ścianach i murach budynków oraz nasłuchiwali różnych dźwięków, które wydają ogrodzenia wykonane z różnego rodzaju materiałów. Przemieszczając się po miasteczku poruszali się po różnych nawierzchniach oraz poznali tzw. ”naprowadzacze”, umieszczane przy przejściach dla pieszych i przystankach - pomagające i ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym.

Miasteczko dostępne jest dla wszystkich dzieci z terenu miasta Bydgoszczy, województwa jak i całego kraju. W miasteczku dzieci będą uczyć się samodzielnego poruszania się w przestrzeni miejskiej, będą ćwiczyć właściwe sposoby reagowania na konkretne zagrożenia oraz uczyć się utrwalać w jaki sposób unikać niebezpiecznych sytuacji, w których na co dzień  mogą się znaleźć oni sami oraz ich bliscy.

Autor: mł. asp. Piotr Bajlak/ OPSNiP KP Bydgoszcz - Śródmieście
Publikacja: asp.szt. Lidia Kowalska
Ładowanie odtwarzacza...