Działania "ZNICZ 2018" w Bydgoszczy i powiecie - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

Działania "ZNICZ 2018" w Bydgoszczy i powiecie

Data publikacji 29.10.2018

Wkrótce dzień Wszystkich Świętych. Czas ten to dla większości wyjazdy na groby bliskich. Nad ich spokojnym przebiegiem na terenie Bydgoszczy i powiatu, od środy (31.10.2018) do niedzieli (04.11.2018), czuwać będą bydgoscy policjanci rozpoczynający akcję „Bezpieczny weekend - Znicz 2018”.

W ramach ogólnopolskich działań "Bezpieczny weekend - Znicz 2018" bydgoscy policjanci będą realizować działania polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Funkcjonariusze będą ujawniać i eliminować nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego oraz zapewniać płynność ruchu na drogach w pobliżu cmentarzy w związku ze zmianami organizacji ruchu. W tym okresie na drogach prowadzących do cmentarzy oraz przebiegających w ich pobliżu, oprócz wzmożonego ruchu pojazdów, wzrośnie także natężenie ruchu pieszych.

Abyśmy bezpiecznie dotarli na groby naszych bliskich funkcjonariusze będą:

  • ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
  • reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka, przewożenie osób zgodnie z ilością miejsc w pojeździe, jaka została określona w dowodzie rejestracyjnym,
  • zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.

Apelujemy:

  • w miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a  tym samym zaparkować.
  • prowadząc samochód nie jeździmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego.
  • bezwzględne podporządkowujemy się poleceniom policjantów kierujących ruchem. Polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych czy znaków drogowych.
  • parkujemy samochód w miejscach wyznaczonych, zgodnie z przepisami, w wyznaczonych miejscach. Pamiętajmy, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Pieszym przypominamy:  

  • aby zachowali większą ostrożność. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować,
  • o obowiązku używania elementów odblaskowych, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że poruszając się po drodze pieszy będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Tegoroczna policyjna akcja „Znicz 2018” rozpocznie się już w środę (31.10.2018) rano, a zakończy się w niedzielę (04.11.2018) późnym wieczorem. Policjanci będą wspierani przez Straż Miejską oraz Żandarmerię Wojskową.

W rejonie cmentarzy w na terenie Bydgoszczy będzie wprowadzona tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Szczegóły dotyczące zmian na bydgoskich drogach można zobaczyć na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Link do strony:

http://www.zdmikp.bydgoszcz.pl/index.php/pl/aktualnosci-2/aktualnosci-drogi/5012-ruch-i-komunikacja-we-wszystkich-swietych

Apelujemy do wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących na drodze. Rozsądek i przestrzeganie zasad prawa o ruchu drogowym, mają wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Jednocześnie zwracamy uwagę, aby na cmentarze nie zabierać ze sobą większej ilości gotówki oraz kosztowności. Pilnujmy torebek, saszetek i ich zawartości, nie pozostawiajmy ich bez nadzoru przy nagrobkach. Należy także pamiętać o prawidłowym zamknięciu samochodów w czasie postoju i nie zostawianiu w nich żadnych wartościowych rzeczy.

ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia  31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:      

data od godziny  do godziny  uwagi
31 października 2018 r. 18:00 22:00 dzień poprzedzający
1 listopada 2018 r. 08:00 22:00 Wszystkich Świętych
Autor: kom. Przemysław Słomski
Publikacja: kom. Przemysław Słomski