"Bezpieczni w ruchu" z bydgoskimi policjantami - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

"Bezpieczni w ruchu" z bydgoskimi policjantami

Mł.asp. Sebastian Rink przeprowadził zajęcia w ramach projektu "Bezpieczni w ruchu". W bydgoskiej "samochodówce", w powstałej tam pracowni z symulatorami jazdy, w 2019 r. będą kontynuowane zajęcia profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla uczniów Szkół Podstawowych prowadzone również przez policjantów Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy.

W Zespole Szkół Samochodowych odbyło się kolejne spotkanie, tym razem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Bydgoszczy w ramach projektu "Bezpieczni w ruchu". Policjanci zaproszeni do wspólnej realizacji przedsięwzięcia, będą kontynuować współpracę w tym roku.

Podczas zajęć mł. asp. Sebastian Rink z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy rozmawiał z uczniami o możliwości zdobywania uprawnień, kompetencjach niezbędnych do kierowania pojazdem, ale również o niebezpieczeństwach na drodze, w tym o widoczności niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Zakres wiedzy jaki uczniowie przyswoili obejmował:

  • statystykę zdarzeń drogowych i ich skutków na drogach województwa kujawsko-pomorskiego, biorąc pod uwagę okres 3 ostatnich lat, 
  • udział tzw. Niechronionego Uczestnika Ruchu Drogowego w ogólnej liczbie wypadków na drogach naszego województwa, 
  • temat bezpiecznego poruszania się pojazdem, który młodzieży gimnazjalnej jest najbliższy, czyli rowerem,
  • akty prawne dotyczące ruchu drogowego,
  • kategorie praw jazdy, na które młodzi ludzie mogą zdawać między 14 a 18 rokiem życia,
  • przykłady poważnych naruszeń przepisów drogowych oraz środków, które mogą być zastosowane wobec osób nieletnich przez Sąd Rodzinny.

Po spotkaniu teoretycznym uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych w pracowni ruchu drogowego. Podczas tych zajęć, za pomocą alkogogli oraz narkogogli, młodzież mogła doświadczyć na własnej skórze, jak organizm reaguje na alkohol oraz środki psychoaktywne.  Natomiast siadając do symulatorów jazdy młodzi ludzie myśleli, że będą grać jak w grę komputerową, jednak musieli, tak samo jak kierowca przestrzegając przepisów ruchu drogowego, ukończyć symulację jazdy.  

Bydgoscy policjanci mają nadzieję, że zdobyta wiedza i  ćwiczenia praktyczne pomogą młodym ludziom - uczestnikom ruchu drogowego - uniknąć w przyszłości wielu zagrożeń.

Z uwagi na zbliżające się ferie zimowe policjant dodatkowo przypomniał młodym ludziom o bezpiecznych zabawach podczas wypoczynku zimowego i spędzania czasu wolnego, a przede wszystkim o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas podróży.

Autor: mł.asp. Sebastian Rink/ Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska