Wiadomości

Podsumowanie działań „Bezpieczny pieszy" na drogach powiatu bydgoskiego

Data publikacji 14.02.2019

Wczoraj (13.02.2019) bydgoscy policjanci prowadzili działania pn. „Bezpieczny pieszy". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych. Jednocześnie uświadamiali tych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (13.02.2019) działania pn. „Bezpieczny pieszy” w ramach działań wojewódzkich. Akcja ta jest organizowana w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych. Bacznie też przyglądali się "niechronionym uczestnikom", czy nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Podczas działań policjanci ujawnili 16 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami w stosunku do pieszych. Były to:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub w innych okolicznościach,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał sięw celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi.

Za te wykroczenia jeden z kierujących został ukarany mandatem karnym, a 15 pouczonych. W 2 przypadkach również piesi dopuścili się złamania przepisów ich dotyczących.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek stosowania odblasków. Pieszy ubrany w ciemny strój, pozbawiony elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów, podczas gdy osoba mająca na sobie widoczne odblaski może zostać zauważona z odległości nawet 150 metrów. Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości, to dodatkowy czas na to, aby właściwe zareagować i uniknąć tragedii.

Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

Autor: podkom. Lidia Kowalska
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska